Sport 2019. augusztus 11.
Guzi Blanka döntőzött  a felnőtt Európa-bajnokságon

A négyből három magyar induló – Kovács Sarolta, Gulyás Michelle és Guzi Blanka – jutott be a nők hagyományos versenyének döntőjébe az angliai olimpiai kvalifikációs öttusa Európa-bajnokságon, Bath-ban. A múlt szombati fináléban a miskolci Guzi Blanka (Swimming Penthatlon Club) a 29. helyen végzett és tagja volt a 6. helyen zárt magyar csapatnak.

Képaláírás: Gulyás Michelle (balról), Guzi Blanka és Kovács Sarolta, a hatodik helyen zárt magyar csapat tagjai.

Az Eb negyedik versenynapján, augusztus 9-én, pénteken 48 hölgy kezdte meg a selejtezőt két csoportban, melyekből az első 15-15 helyezett automatikusan a vasárnapi finálé résztvevője lett, további hat helyet pedig a megszerzett pontszámok alapján töltöttek fel.

Az A-csoportba került a válogatott két alapembere, Kovács Sarolta és Földházi Zsófia, a B-be pedig két fiatal, Gulyás Michelle és Guzi Blanka.

Kovács két szám, a vívás (16 győzelem/8 vereség) és az úszás (2:12.73 perc) után harmadik, Földházi (12/12, 2:17.23) pedig kilencedik volt. A lövészetekkel megszakított futásban – amelyre időnként élénk szélben és permetező esőben került sor –, Kovács az első három körben stabilan őrizte élcsoportos pozícióját, majd visszacsúszott ugyan, de így sem fenyegette veszély a továbbjutását. Nem sikerült viszont döntőbe kerülnie a májusban lábműtéten átesett Földházinak, aki nem tudott jó ritmusban futni, fokozatosan érték utol az ellenfelek, a negyedik lövészetére pedig úgy tűnt, elkészült az erejével. Végül a 22. helyen ért célba.

Gulyás az úszást (2:13.82) és a vívást (13/9) követően a negyedik volt, majd a kombinált számban is meggyőző teljesítményt nyújtott, így negyedikként ért célba. Guzi (2:18.47, 7/15) viszont – elsősorban a kevésbé sikeres vívása miatt – csak a 21. volt. Izgulni így miatta kellett, ráadásul Földházi kiesése után azért is fontos volt a döntőbe kerülése, hogy teljes legyen a magyar csapat.  Blanka végig jól futott, de az első három lövő sorozatába belehibázgatott, így azoknál nem volt elég gyors, az utolsó viszont jól sikerült és a hajrát is bírta, így végül helyezéssel – 14.-ként – lépett tovább.

„Legalább van csapatunk” – rögzítette megkönnyebbülten Kállai Ákos, a női válogatott szövetségi kapitánya, aki utóbb úgy fogalmazott, örül a fiatalok jó szereplésének.

„Mindketten alanyi jogon jutottak tovább – utalt arra, hogy nem kellett számolgatni. – Bizonyítottak, a döntőbe kerülésükkel új korszak kezdődött a hazai női öttusában.”

A vasárnapi női döntő 36 fős mezőnye reggel úszással kezdett. A magyarok közül Kovács Sarolta volt a leggyorsabb, 2:12.21 perc alatt teljesítette a 200 métert, amivel negyedikként végzett, Gulyás Michelle futamában hatodikként csapott a célba, összességében pedig a nyolcadik időt (2:14.41) érte el. A finálé harmadik magyar résztvevője, Guzi Blanka 2:19.96-tal zárt, ezzel 22. lett.

A várakozásnak megfelelően vívásban is Kovács volt a legeredményesebb: 21 ellenfelét győzte le és 14-től kapott ki. A 18 éves Gulyás visszafogottabb kezdés után a vége felé magára talált, 16/19-cel végzett, míg a 20 esztendős Guzi, aki mindössze négy éve öttusázik, csak kilenc ellenfelénél bizonyult jobbnak.

Ezután következett a bónuszvívás, amelyben a magyarok közül csak Gulyás tudott újabb pontot szerezni, mégpedig kettőt. Kovács 7., Gulyás 23., Guzi 36. lett a vívásban, melyet a fehérorosz Irina Praszjancova nyert meg 27/8-as eredménnyel. Összetettben Kovács a negyedik, Gulyás a 18., Guzi a 36. helyen állt a lovaglás előtt.

Kovács így hibátlanhoz közeli teljesítménnyel megerősíthette volna pozícióját a közvetlen élcsoportban, mivel itt is – akárcsak a férfiaknál szombaton – sok volt a rontás. Kovács a jó kezdés ellenére rontott, 24 hibapontot kapott verőhibáért, kilencet időtúllépésért, így 267 pontot szerzett a 300-ból.

A másik két magyarnak, a lényegesen kevesebb tapasztalattal rendelkező Guzi Blankának és Gulyás Michelle-nek hasonló feladatot kellett megoldania, ugyanazt a lovat kapták, és előbbi nyolc, utóbbi négy veréssel teljesítette a pályát, és mindkettőjüknél volt időtúllépés (237, 263). Összetettben Gulyás a 18., Guzi a 31. helyen állt négy lövészettel kombinált futás előtt, míg Kovács hetedikként kezdhette a távot.

Futásban aztán Kovács visszaesett az összetett hetedik helyéről, és végül összetettben a 13. helyen végzett. Az első helyen a világkupadöntőt is megnyerő Laura Asadauskaite futott be, s miután több nemzet – a fehérorosz, a brit, a német, a litván – is több sportolót adott az első tízbe, végül úgy alakult, hogy Kovács Sarolta is kvótát szerzett.

Eredmények

EURÓPA-BAJNOKSÁG, BATH
NŐK
1. Laura Asadauskaite (Litvánia) 1390 pont
2. Kate French (Nagy-Britannia) 1381
3. Irina Praszjancova (Fehéroroszország) 1364

13.Kovács Sarolta 1326 (úszás: 2:12.21 perc/286 pont, vívás: 21 győzelem/14 vereség/0 bónuszpont/226 pont, lovaglás: 267 pont, lövészet-futás: 12:33 perc/544 pont)

19. Gulyás Michelle 1305 (2:14.41/282, 16/19/2/198, 263, 12:18/562)

29. Guzi Blanka 1244 (2:19.96/271, 9/26/0/154, 237, 11:58/582)