Városháza
Önkormányzat

Történelmi Avas turisztikai fejlesztése

Az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában történő finanszírozásból valósul meg a TOP-6.1.4-15-MI1-2016-00005 számú „Történelmi Avas turisztikai fejlesztése” című projekt, melynek célja a történelmi Avas komplex turisztikai fejlesztése. A program Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Miskolc- Avasi Református Egyházközség, a Miskolci Zsidó Hitközség és az Avasi Zarándoklat Egyesület által alkotott konzorciumban valósult meg.

Kilátó és környezetének fejlesztése

A 2023-ban teljes felújításon átesett kilátó az Avas harmadik ilyen jellegű épülete. A kilátó – amely 2023-ban ünnepelte hatvanadik születésnapját – megépítése óta nem esett át nagyobb mértékű felújításon, így a projekt egy hangsúlyos eleme lett, hogy az épület jelképhez méltó köntösben fogadja látogatóit. Az átalakítás célja volt, hogy a kilátó karakteres, bejáratott és ismert jelképszerűségének megőrzése mellett korszerű, az átalakítás korának ismérveit is felvonultató épület jöjjön létre. Az elavult épületszerkezetek a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően, a megcélzott új esztétikai értéket figyelembe véve kerültek felújításra, szem előtt tartva a betervezett funkciók használati igényeit is. Az épület teljes felújításával megtörtént a teljes épület statikai megerősítése, energetikai korszerűsítése, közönségforgalmi terek burkolatcseréje, festése. A zárt emeleti szinten a korábbi vendéglátóhelyi funkció megmarad, de a szint a mai kornak megfelelően felújításra került. Ugyanezen a szinten a teljes szintmagasságban kerültek kicserélésre a homlokzati nyílászárók, korszerű alu-üveg szerkezettel, biztosítva a teljes panorámát az ide érkező vendégeknek. A helyszínen a rendezvények megszervezésére, valamint vendéglátó és kereskedelmi funkciók ellátására alkalmas alapinfrastruktúra csatlakozási pontok kialakítása kerültek. Az emeleti, nyitott kilátóterasz is teljesen megújult. A szint teljes területén burkolatcsere történt, ezzel együtt a terasz új interpretációs elemekkel bővült. A kilátóról élvezhető panorámát kiegészítendő, a város egyes nevezetességeit ábrázoló bronzszobrok kerültek kialakításra. A fejlesztés keretében a régit díszkivilágítást újra cserélték, melynek köszönhetően már különböző, a városhoz köthető nevezetességeket és szimbólumokat ábrázoló alakzatok nagy távolságból szemlélve is megjeleníthetőek.

A kilátó alatti körsétány kialakítása

A kilátó alatti, jelenleg rendezetlen, elhanyagolt zöldfelületekkel rendelkező területről gyönyörű kilátás nyílik a városra. Az ide tervezett pergolás sétánnyal lehetőséget biztosítunk arra, hogy az ide érkezők kellemes környezetben, lugassal árnyékolt padokon üldögélve, vagy éppen sétálva gyönyörködhessenek a panorámában. A tervezett fa szerkezetű pergola a kilátóhoz illeszkedő, ugyanakkor modernebb formavilágú. A sétány stabilizált zúzottkő burkolattal készült, az itt található zöldfelületre főként árnyéktűrő, talajtakaró cserjék és évelők kerültek kiültetésre. A sétautak mentén felújított vagy új közvilágítás került kiépítésre. A kijelölt szakaszokon megvalósult az utak, sétányok egységes arculatú, valamint a teresedések megújítása. Az egységes arculatot biztosítják az újonnan kihelyezett padok és hulladékgyűjtők. A felújított sétányok mentén városi tanösvény jelleggel tájékoztató táblák kihelyezése, a könnyebb bejárhatóság érdekében a növényállomány esztétikai és csapadékvíz-irányítási szempontú megújítására is sor került.

Toronyalja utca megújítása

A Toronyalja utca 15. számtól a Palóczy-obeliszkig szükséges volt a nagykockakő burkolat felszedése és újrarakása a meglévő kövek felhasználásával, a jelenlegi aszfalt burkolatú szakaszokat is elbontva és kockakő burkolatra cserélve. Az útfelület rézsű felőli oldalán tervezett vápa habarcsba rakott kiskockakőből készült, 50 centiméteres szélességgel. Ugyancsak kiskockakő sáv készült a homlokzat mellett haladó szakaszokon, a homlokzat ugrásainak kiegyenlítésére. A kockakő burkolatok mindenütt hasított andezit szegéllyel készültek. A Toronyalja utcán a homlokzatok, kerítések kiugrásait az azok mellett elhelyezett 30-50 cm széles kiskockakő sáv veszi fel. A Toronyalja utcát követő rézsű tetejénél főként árnyéktűrő, talajtakaró cserjék és évelők kerültek kiültetésre. A megbolygatott felületeken új gyepfelület létesítése volt szükséges. Sor került az utakat követő közvilágítási oszlopok és világítási hálózat cseréjére, új korlátok kihelyezésére.

A Dr. Győry Nagy Lajos lépcsősor felújítása

A lépcsősor mellett, a temető kerítése és a lépcső között lévő, a lépcső lejtését követő zöldfelületre főként árnyéktűrő, talajtakaró cserjéket és évelőket ültettek ki. Kicserélték a lépcsősort követő közvilágítási oszlopokat és világítási hálózatot, felújították a meglévő korlátot.

Bormúzeum bővítése

Az Avasi Zarándoklat Egyesület fejlesztése révén új irodalmi, kulturális élménytér kialakítására kerül sor, mely a modernitás, innovatív technológiai megoldások kontrasztjaként a múlt értékeit hagyományos eszközökkel emeli át a jelenbe. A fejlesztés révén új kiállítóterek jöttek létre, amelyek élő múzeumként megidézik a XX. század elejének avasi polgári miliőjét.

Református templom turisztikai célú megújítása

A Miskolc-Avasi Református Egyházközséggel konzorciumban megvalósult fejlesztés a templom egyedi építészettörténeti, művészettörténeti sajátosságainak bemutathatósága érdekében valósult meg. A fejlesztés keretében lehetőség nyílik a padlástér megtekintésére: a lépcsősor te - tején elkészített alacsony kilátóból a tetőszerkezet teljes egészében belátható. A kilátó által biztosított térben jelentős szerkezeti rész testközelből megtekinthető, mint ahogy az a korhű daruszerkezet is, ami méretarányosan épült meg egy középkori rajz alapján. Ezzel együtt az eredeti ácsszerkezet tűzvédelmi kezelése, faanyagpótlása, biztonsági és tűzjelző berendezésekkel való ellátása is megtörtént. Új zsindelyezéssel, be- és kiszellőztető rendszer, valamint vízelvezető eresz és lefolyócsatornák kiépítésével biztosítottá vált a padlástér állagmegóvása. A szükséges terek, felületek megújításával a korábbinál jóval reprezentatívabb módon kerülhet sor középkori templomépítészeti emlékek bemutatására

Izraelita emlékhely kialakítása

A Miskolci Zsidó Hitközséggel konzorciumban megvalósult fejlesztés célja az Avas északnyugati oldalában található izraelita temetőben egy reprezentatív emlékhely kialakítása. A sírkertben a zsidóság kulturális örökségének bemutatása céljából kialakításra került emlékhelyen a vendégek többek között megismerhetik a temető történetét, rabbik, híres polgárok jellegzetes síremlékeinek építészeti sajátosságait.

Bortanya – fogadó és rendezvénytér

 A megújult Bortanya központi helyszíne az ország egyik legjobb boros-gasztro eseményének, az Avasi Borangolásnak. Az Avasi Borangolás évről-évre egyre több látogatót vonz, maga a helyszín is nagyon különleges, hiszen szinte Miskolc belvárosában, az Avas-hegy oldalában tartják, ahol több mint 800 pince és borház található, nem ritkán 300-400 évesek. Ezek közül egy, a csaknem 200 négyzetméteres Bortanya, a hozzá tartozó pincerendszerrel, amelyet 2015-ben vásárolt meg Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata azzal a céllal, hogy az avasi borkultúra bemutatására alkalmas turisztikai központot hozzon létre. Az épületben kialakítottak egy földszinti látogató központot, amely konferenciákon kívül rendezvények, valamint kiállítások helyszíne. A látogatókat hangulatos, vendégcsalogató fogadótér várja. Kiépítettek egy ún. befejező konyhát is, amely a bor és gasztronómia élvezetéhez biztosít megfelelő kiszolgáló helyiséget. A mindig is borozóként üzemelő épületrésznek visszaadták eredeti funkcióját, az 1-es számú pinceágban pedig kiállítási installációt rendeztek be, mely az avasi borkultúra tárgyi, írásos és fotódokumentációs, interaktív megismerésére ad lehetőséget.

A projekt megvalósítás tervezett befejezése 2023.12.31.
A projekt tervezett elszámolható bruttó összköltsége 1.500.000.000 Ft
Támogatási intenzitás 100%