Városháza
Önkormányzat

Tánczos Tamás

(posztumusz)

Pro Urbe kitüntető cím
2021. évi kitüntetett

1980-tól dolgozott a közművelődésben, a szakma szinte teljes skáláját megismerte.

1983. februárjától a Miskolci Városi Művelődési Központ szakalkalmazottjaként előbb a Gárdonyi Művelődési Házban vett részt a kultúraközvetítésben, ahol kiemelkedő feladata volt a Borsodi Fonó Nemzetközi Folklórfesztivál lebonyolítása, könnyűzenei koncertek szervezése, az Avas-déli lakótelep iskoláiban rendezvények megvalósítása, lakótelepi programok szervezése. Részt vett a Miskolc-tapolcai Nagy Vízikarnevál, az Avasi Lakótelepi Napok létrehozásában, a nyári nagyrendezvények kialakításában, megszervezésében, lebonyolításában.

1987. január 1-jétől a Vasas Művelődési Központ műsor osztályának vezetője, majd 1988. március 16-tól a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Művelődési Osztályának főelőadójaként dolgozott.

1998-tól az Ady Endre Művelődési Ház közművelődési szakalkalmazottja volt, 2004-től tanácsosi címmel. Kiemelt feladata a Diósgyőri vár üzemeltetése, menedzselése, az ott dolgozó munkatársak munkájának és a várban zajló rendezvények koordinálása, szervezése volt. Működése alatt sikerült elérni, hogy a vár népszerű idegenforgalmi helyszínné és kulturális központtá váljon. Látogatottsága megháromszorozódott, megőrizve és hangsúlyozva történelmi emlékhely jellegét.

2003-ban részt vállalt a Felső-magyarországi Várak Egyesületének megalakításában, melynek 2005-ig elnökségi tagja volt.

2004. október 1-től a miskolci Ifjúsági és Szabadidő Ház igazgatói beosztását látta el. Ekkortól a város életében kiemelkedő, országos ismertségű rendezvények, fesztiválok valósultak meg, megújultak az intézmény hagyományos rendezvényei, fesztiváljai.

Egyik legnagyobb szakmai sikerének tartotta a 2006-ban és 2007-ben a Magyar Honvédelmi Minisztériummal közösen megvalósított „Regimentfest” Díszelgő Alegységek és Katonazenekarok Nemzetközi Fesztiválját.

2011-ben a Diósgyőri Kulturális és Szabadidő Központtal történő összevonás után a Miskolci Kulturális Központ megalakulásával az új intézmény igazgatójaként szervezte a város kulturális életét.

2012. január 1-vel a Közgyűlési döntés szerint létrehozta és megszervezte a Miskolci Kulturális Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot.

2004. május 11-én Miskolc város kulturális életében végzett tevékenységéért és a kulturális turizmus terén tett kezdeményezéséért Miskolc Város Nívó Díját kapta meg.

2013. augusztus 19-én, a Szépművészeti Múzeumban a kulturális szakemberek legmagasabb szakmai kitüntetését, a Bessenyei György-díjat vehette át, a közművelődés területén huzamosabb ideig kiemelkedő tevékenységéért.

 

Vezetői munkássága alatt számtalan fesztivált, nagyrendezvényt, városünnepi, felnőttképzési és közösségfejlesztési programot újított meg és hozott létre. Munkájának alapvető jellemzői a hivatástudat, a szakmaszeretet, következetesség, igényesség, pontosság, a közösségért érzett felelősség. Megbízásait mindig a legnagyobb odaadással végezte, nagyívű pályája bizonyítja elhivatottságát, mely alapján méltó a Pro Urbe kitüntető címre.