Városháza
Önkormányzat

Lajos András

Déryné színházi díj
2024. évi kitüntetett

Gyermekkorát a felvidéki Dunamocson töltötte. Az érettségi évében a Gimisz Színpad „A dzsungel könyve” című előadásában Balu alakításáért Ferenczy Anna Díjat kapott. A révkomáromi Selye János Gimnázium elvégzése után az Új Színház stúdiójában ismerkedett a színházzal. 2000-2004 között a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója volt, Hegedűs D. Géza és Révész Ágota osztályában. Negyedévesként az osztállyal Milánóban vendégszerepelt a Zsámbéki Gábor által rendezett Csehov-vizsgával. Egyetemi hallgatóként a Pesti Színházban a Varrónők című előadásban debütált. 2004-ben a Vígszínházhoz szerződött, 2010-ben a Szputnyik Hajózási Társaság – Modern Színház- és Viselkedéskutató Intézet – Labor tagja lett.

„Szputnyikos éveim alatt az is nagyszerű kalandnak tűnt, hogy évente egy-egy próbafolyamatot Grazban élhettem át, mivel a grazi színházzal koprodukcióban minden évben készítettünk egy előadást, amelyet a műsoron tartásáig az ottani színházban játszottunk. Grazi tartózkodásom alatt szakmailag is gyarapodtam és a német nyelvtudásom is sokat fejlődött. Majd a Szputnyik a Katona József Színházzal közösen készítette el az Anamnézis című előadást, valamint a középiskolákba szánt Antigoné című tantermi színházi produkciót.  Mivel azonban a független társulat anyagi helyzete egyre bizonytalanabbá vált, immár két gyermek megélhetésért felelős apaként inkább visszamentem a Vígszínházba “– mondta Lajos András pályája további alakulásáról.

Elérkezettnek látta az időt 2015-ben, hogy tovább lépjen, tovább szélesítse színészi eszköztárát. 2015-től a Miskolci Nemzeti Színház társulatának tagja. Amikor a Víg után a Szputnyikot választotta, a teljesen más jellegű munka, a színészetről való eltérő gondolkodás vonzotta. Miskolc a nagyobb szerepek lehetőségével és újszerűségével vált érdekessé. Karaktere alkalmas a drámai és vígjátéki szerepekre, énekhangja, tánctudása zenés előadásokban (operettekben, musicalekben) is jól érvényesülnek. Azt tartja fontosnak: legyen képes mindig másmilyennek látszani a színpadon: ne az legyen, hogy minden szerepben Lajos Andrást lássák, hanem azokat a személyeket, karaktereket, életeket, amelyeknek a teljességét, bonyolultságát Lajos András mutatja meg nekik. „Ha nem tudok valami újat mutatni magamból is a nézőknek, akkor abba kell hagyni. És én játszani szeretnék!” 2020-ban a miskolci közönség Dusan megformálásáért a Feketeszárú cseresznyében, az év színészének választotta.