Városháza
Önkormányzat

Látogatás Bükkszentlászlón

Miskolc Megyei Jogú Város Szlovák Nemzetiségi Önkormányzata
2016. július 14.

A Miskolci Lengyel Önkormányzat 2016. június 23-án a Miskolci Szlovák Önkormányzat invitálására egész napos kirándulást szervezett székhelyükre, Bükkszentlászlóra. 26 fős csoportunkat Bárány Péter elnök úr fogadta a régi iskola épületében, melyet most a szlovák önkormányzat használ. Rövid pihenő után Bárány úr ismertette a település történelmét, mai helyzetét, majd beszélt a szlovák önkormányzat munkájáról.

A község a XVIII. század elején (1712 körül) jött létre, amikor a diósgyőri uradalom tulajdonosai úgy döntöttek, hogy kihasználva a környezet által adott lehetőségeket, üveghutát létesítenek itt. Az üvegkészítéshez cseh, szlovák, lengyel és német szakembereket hívtak be, telepítettek le. A faállomány fogytával 1755-ben feljebb újabb hutát létesítettek. Ekkor az első üveggyár helyén lévő települést Ó-hutának (ma Bükkszentlászló), a másikat Új-hutának (ma Bükkszentkereszt) nevezték el. Az itt lakók üvegfúvással, fakitermeléssel, mészégetéssel foglalkoztak, illetve bejártak dolgozni a Miskolci gyárakba, üzemekbe. A település létszáma a legmagasabb 1941-ben volt 723 fő, ma alig haladja meg a 400-at. A lakosság döntő többsége római katolikus vallású. Templomukat 1938-ban szentelték fel, védőszentje Szent László király. A község mai nevét 1940-ben vette fel, utalva ezzel lovag királyunk iránt érzet tiszteletnek, szeretetnek. Bükkszentlászlót 1981-ben Miskolchoz csatolták, ekkor szűnt meg előbb a községháza, majd az iskola. Jelenleg csak egy intézmény, az óvoda működik helyben.

A következőkben először gyalogtúra keretében Bozena Nemcová kopjafáját kerestük fel és koszorúztuk meg, amit templomlátogatás követett.

Bozena Nemcová (1820-1862) cseh írónő, aki az 1850-es években a Miskolcon szolgáló pénzügyőr férje meglátogatása során felkereste a város nevezetességeit, illetve a megye több települését is, ahol szlovákok éltek. Így jutott el az akkori Ó-hutára is. Az itt látottakat útleírásban örökítette meg, mely könyv formájában kiadásra is került. Ennek kapcsán állított a szlovák önkormányzat 2014-ben kopjafát az írónőnek.

A kirándulásról visszatérve az óvodások szlovák nemzetiségi műsorát tekintettük meg. Nagyon ügyesek, aranyosak voltak, nagy sikert arattak tagságunk körében. Felkészítőik Eszláriné Markó Mónika intézményvezető és Szemán Edit óvónő volt.

A tartalmas délelőtti programok után szalonnasütés, ebéd, majd kötetlen baráti beszélgetés zárta a nemzetiségi találkozót. Köszönjük szépen a Miskolci Szlovák Nemzetiségi Önkormányzatnak a szíveslátást és ezt a szép és tartalmas napot.

Fekete Dénes