Kezdetét vette a 10. Lengyel Filmhét – részletes műsor
Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata2011. november 22.
Tizedik alkalommal rendezik meg a Művészetek Háza Uránia-termében a Lengyel Filmhetet.
Az ünnepélyes megnyitón az egyik lengyel hagyományőrző népdal együttes adott elő műsort, ezt követően került sor Borys Lankosz filmjének bemutatójára.
A lengyel és a magyar állam történelme majdnem egyidős, sok évszázados a jó szomszédság.
Ezt tükrözi, hogy a két nép között kialakult szoros történelmi barátság tiszteletére a magyar Országgyűlés 2007-ben március 23.-át a magyar-lengyel barátság napjává választotta. A Lengyel Kisebbségi Önkormányzat – amely évente több száz lengyel kulturális, tudományos, művészeti programot szervez – is közreműködött a 10. Lengyel Filmhét szervezésében, valamint a Budapesti Lengyel Intézet.
A hétfőtől péntekig tartó rendezvénysorozat megnyitóján Dr. Mihalecz Péter Miskolc város jegyzője kiemelte, hogy a lengyel-magyar barátság több száz éves baráti kapcsolat áll fenn, mire élő példa a Miskolcon most tizedszer megrendezésre kerülő filmhét. A mozit üzemeltető Cinemis Kft.ügyvezetője, Bíró Tibor elmondta: „Az idei Lengyel Filmhéten ahogy már lenni szokott színvonalas, máshol nem látható filmek kerülnek vetítésre. Csupán annyiban különbözik a mostani alkalom, hogy a nagyjátékfilmek és dokumentumfilmek mellett animációs alkotások is vászonra kerülnek, a Semafor Animációs Stúdió jóvoltából.
A Megyei Önkormányzat Művelődési osztályvezetője, Halász Mária kiemelte: „Közép-Európa idegen érdekből szembeállított népei közül egyedül a magyar-lengyel kapcsolatokat nem árnyékolja be az ellenségeskedés. Ha végigtekintünk az elmúlt ezer éven, történelmi személyek és események sorozata kapcsolja egybe a két népet. A megyénkben lévő Derenkre az 1711-es pestisjárvány után telepítették be a lengyel jobbágyokat herceg Eszterházy részére. A népesség megőrizte nyelvét, nemzeti öntudatát, katolikus vallását, egészen 1938-ig, amikor is Horthy Miklós kormányzó vadászterületet akart ott létrehozni. A kitelepítés után Emőd, István major, Ládbesenyő, Sajószentpéter településekre költöztek át ezek a családok.”
Halász Mária hozzátette: „Akik történelemben jártasak emlékezhetnek: az 1848-as poznani felkelés leverése után hazánkba érkezett a Lengyel Régió és Dembinski honvéd-altábornagyként Bem apó pedig tábornokként segítette a magyar szabadságharcot. A II. világháború idején pedig a támadó hitleri csapatok elől hazánkba menekült lengyeleket is barátsággal fogadtuk. A most bemutatott filmek kortárs lengyel rendezők színvonalas alkotásai. Jó szórakozást kívánok a filmekhez!”
Takács Gosía a filmhéthez kapcsolódó „Chopin 2010” plakátkiállítás szervezője elmondta: „Idén ünnepeltük Chopin születésének 200. évfordulóját március 1.-én, a Nemzetközi Chopin Év keretében világszerte számos koncertet, megemlékezést rendeztek világszerte. A romantika korának egyik legnagyobb zeneszerzője áll a kiállítás fókuszában, ez egyfajta ízelítő a lengyel kortárs festők, grafikusok munkáiból. Egy kakukktojás is van a képek között: egy Chipen és Liszt barátságár felidéző kép, melyet egy magyar képzőművész készített. A képek stílusát tekintve igen változatos, van közte minimalista és rokokó stílusú is.”