Bialkai búcsú 2015
Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata2015. október 07.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye Lengyel Települési Önkormányzatai közül hatan – Sajószentpéter, Miskolc, Emőd-Istvánmajor, Edelény, Ládbesenyő-Andrástanya, Szögliget – fogtak össze, hogy folytatva a kilenc éve kialakult hagyományt, részt vegyenek a Bialka Tatrzanskai búcsún.
A szervezési munkát Rémiás István úr – a Sajószentpéteri Lengyel Önkormányzat elnöke - vállalta magára és egy nagy busszal október 2-4 között 40-en vágtunk neki az útnak. A déli harangszó Zakopanéban ért bennünket. Itt célzottan az 1847-ben fából épült, egyhajós, paraszt barokk szobrokkal díszített Szent Kelemen templomot néztük meg, majd temetőjében azon helyi kiválóságok gyönyörű síremlékeit kerestük fel, akik sokat tettek a város fejlődéséért, a Magas Tátra feltárásáért.
Továbbhaladva az egykori Magyar Királyság Árva vármegyéjének északi részén fekvő Orawkát kerestük fel. Ezt a területet – benne 14 települést – a Trianoni békeszerződés során csatolták Lengyelországhoz. Erről Konrad Sutarski és Domonkos László: Megőrzésre átvéve című könyvében olvashatnak bővebben. A település fatemploma 1656-ban épült, egyhajós, késő gótikus, és Keresztelő Szent János tiszteletére szentelték fel. Kő alapra helyezve vörösfenyőből készült, egyetlen szög felhasználása nélkül. A Szűz Mária főoltár közepén a Pieta látható, két oldalán Szent Szaniszló és Szent Adalbert püspökök szobraival. A két szélen Szent István és Szent László magyar királyok alakja látható. A plébános úr nagy szeretettel fogadta csoportunkat. Pénteki zarándokutunk utolsó állomása a Ludzmierz-i Nagyboldogasszony Bazilika felkeresése volt. A most álló neogótikus templomot az 1870-es években építették, rokokó oltára szemet gyönyörköttető.
Szombat délelőtt a Nowy Targi piacra látogattunk el. Most is sokan keresték fel, a külföldiek közül legtöbben szlovákok voltak. Délben Krakkóba indultunk, ahol a II. János Pál Centrumot kerestük fel. A hatalmas, vörös téglából épült komplesszumot 2008-ban kezdték el építeni és még kell pár év véleményem szerintem, míg végleg elkészül. Egyházi vezetéssel előbb az altemplomot, majd a fenti részt néztük meg. Minden olyan új, modern, sokszögű és mai. Valahogy inkább a régebbi templomokhoz vagyunk szokva.
Az esti rendezvényre szállásunkra érkezett Stanislaw Lukaszczyk úr, a Bukowinai Kistérség vezetője, Wladyslaw Piszczek úr, Bukowina Tatrzanska elöljárója, Jan Byrski Bialkai plébános úr, Jan Budz Kistérségi képviselő úr és Julian Kowalczyk úr, a Podhalei Leader Szervezet vezetője. A vendégeket Rémiás István üdvözölte, beszédében a további együttműködésre hívta fel a figyelmet, amit lengyel részről Lukaszczyk úr válaszában biztosított. Kowalczyk úr a tavaly kiadott Derenki szótárral kapcsolatos korrekciós munkákhoz kérte a magyar fél segítségét. A finom vacsora után zene, tánc, beszélgetés volt éjfélig.
Vasárnap délelőtt megtekintettük a szépen felújított Bialkai fatemplomot, majd 11 órától szentmisén és körmeneten vettünk részt. A plébános úr misén külön megemlékezett Poros Andrásné Jolika érdemeiről a kapcsolatok felvétele és fenntartása területén. Ezt a jövőben is folytatni kell, hiszen a közös múlt erőt ad ma kihívásainak megoldásához is.
Összegezve, a három napos út nagyon jól sikerült, tovább erősítettük a köztünk lévő kapcsolatokat. Végig napsütéses idő kísért bennünket, így zavartalanul teljesíteni tudtuk a programot.
Köszönjük szépen a szíves vendéglátást, a mielőbbi viszont látásra!
Fekete Dénes