Városháza
Önkormányzat

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei lengyelség a 2011-es népszámlálási adatok tükrében

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2013. április 29.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 2011-es népszámlálás idején megyénkben 663 fő vallotta magát lengyel nemzetiségűnek.

Nézzük a részletes adatokat: Miskolc 131 fő, Emőd 69 fő, Tiszaújváros 24 fő, Sajószentpéter 62 fő, Szikszó 10 fő, Felsőzsolca 4 fő, Szögliget 34 fő, Kazincbarcika 46 fő, Edelény 57 fő, Mezőkövesd 14 fő, Ózd 20 fő, Rudabánya 4 fő, Sárospatak 7 fő, Sártoraljaújhely 5 fő, Szendrő 5 fő, Szerencs 9 fő, Bánhorváti 4 fő, Cserépfalu 3 fő, Dédestapolcsány 4 fő, Fűzér 4 fő, Ládbesenyő 48 fő, Múcsony 44 fő, Onga 3 fő, Sajóörös 3 fő, Szalonna 9 fő, Varbó 3 fő.

A fenti számokat akár hányszor adogattam össze, mindig 626 főre jött ki. De hát ilyen az adatszolgáltatás!

Ha megnézzük az országos számokat, akkor 5730 fő magát lengyel nemzetiségűnek valló ember él Magyarországon. Ez a 2001-es adatokhoz képest (3983 fő) mintegy 140 %-os növekedést jelent.

Az emelkedés számottevő, örvendetes. Köszönhető ez a népszámlálási kérdések másféle összeállításának, illetve a nemzetiségi önkormányzatok széleskörű tájékoztatásának, felhívásainak, melyek arra irányultak, hogy mindenki bátran vállalja hovatartozását.

Véleményem szerint a magyarországi lengyelség vonatkozásában a valós szám eléri a tízezer főt. Ezt már a statisztikai adatok is egyre jobban megközelítik, talán a következő népszámláláson már el is érjük!

Azért egy-két felhőcske gyülekezik. A lengyel nemzetiség is egyre öregszik, nő az átlag életkor. A nemzetiségek állami-, önkormányzati-, pályázati pénzei, forrásai egyre apadnak, illetve nem inflációkövetőek. Ennek eredményeképpen a rendezvények egyre költségesebbek, a kapcsolattartás az óhazával lassan megfizethetetlen. Ennek kiküszöbölésére már évek óta minden programhoz személyes hozzájárulást számolunk fel.

A fentebb említett nehézségek ellenére megyénkben a Lengyel Önkormányzatok élnek és működnek. Megyei szinten a 2014-es választásokon minimum nyolc Lengyel Települési Önkormányzat megalakulásával számolok, ugyan is ennyi helyen él legalább 30, vagy ennél több lengyel a településen. A Megyei Lengyel Önkormányzat megalakításához 10, vagy annál több helyi önkormányzat szükséges. Lehet, hogy ez már nem jön össze!

A 2011-es népszámlálás megyénkbeli részletes adatai a következő helyen nézhetők meg: http://www.ksh.hu/nepszamlalas/tablak_teruleti_05

 

Fekete Dénes