Avas
Testvérvárosi iránytű

Miskolc testvérvárosai

Magyarországon Miskolc az egyik legaktívabb a testvérvárosi kapcsolatot létesítő városok között, amely jól példázza, hogy Miskolc egy befogadó város, amely keresi és ápolja kapcsolatait a világ minden táján. Ezek a kapcsolatok nem csak szimbolikusak, inkább nevezhetőek együttműködéseknek, amelyek leginkább az oktatás, a kultúra és a gazdaság területén vannak jelen azon túl, hogy az évtizedekre visszanyúló kapcsolatokat bizonyos városrészek, utcák, terek elnevezései, fasor a Hősök terén, és most már az Avasi kilátó párkányán elhelyezett táblák is reprezentálják. Ezen túl Miskolc rendszeresen vendégül látja testvérvárosainak diákjait​a balatonmáriafürdői testvérvárosi táborozásokon.

Aszan (Dél-Korea)

Együttműködés kezdetének éve: 2011

Népesség: 319.925 fő (2015)

Miskolctól való távolsága: 7314 km

A Szöultól délre fekvő Asan (Aszan) egy dinamikusan fejlődő város, ipari és kereskedelmi központ.  Miskolc testvérvárosai közül a legtávolabbi. A dél-koreai várossal Miskolc testvérvárosai közül az egyik legharmonikusabb, a távolság ellenére rendszeres szakmai találkozásokon alapuló kapcsolatot ápol. A két város közötti együttműködés elsősorban gazdaságfejlesztési céllal jött létre.  A 2011. november 16-án aláírt testvérvárosi szerződés létrejötte óta több szakmai csoport is ellátogatott Miskolcra, ahol többek között az adóügyek, szennyvíztisztítás, geotermikus energia hasznosítása is szóba került, de a Miskolci Egyetem és az asani Hoseo Egyetem is együttműködési szerződést kötött, így a két város együttműködése az oktatás területén is jelen van. 

Aschaffenburg (Németország)

Együttműködés kezdetének éve: 1996

Népesség: 70.527 (2019)

Miskolctól való távolsága: 889 km

A bajor kisvárossal csaknem harminc éve létesített kapcsolat túllép a szimbolikus kereteken és az együttműködés több területen is megnyilvánul. A kisebb-nagyobb együttműködések mind a sport, a kultúra, az oktatás és a gazdaság területén is jelen vannak. Az Aschaffenburghoz fűződő testvérvárosi kapcsolatot zenei és művészeti látogatások, valamint gyakori diákcsere programok jellemzik. A tűzoltók közös kiképzése mellett tárgyi és anyagi felajánlások keretében többször is támogatta már városunk felzárkóztatási programjait. Különleges szerep jut az Aschaffenburgi Városi Közműveknek, akik a Miskolc Holdinggal rendszeres együttműködve dolgoznak. Érdekesség, hogy az ún. polgármesteri díszes nyaklánc hagyományát is Aschaffenburgtól„kölcsönözte” Miskolc, amelyet ünnepi alkalmakkor visel a város polgármestere.

Burgasz (Bulgária)

Együttműködés kezdetének éve: 2003

Népesség: 210.136 fő (2024)

Miskolctól való távolsága: 796 km

Burgasz Bulgária negyedik legnagyobb városa, ipari központ, kikötő- és üdülőváros a Fekete-tenger partvidékének legnyugatibb pontján. A két város 2003-ban kötött testvérvárosi megállapodást, amelyben célul tűzték ki szoros kapcsolatok létesítését a gazdaság, a tudomány és a kultúra fejlesztését, a nemzeti hagyományok, a társadalmi és a gazdasági élet minden viszonylatában megnyilvánuló szolidaritás megőrzését. Ezen célok megvalósulásának egyik ékes bizonyítéka, hogy rendszeresen érkeznek burgaszi diákok Miskolc balatonmáriafürdői testvérvárosi táborába, a miskolciak vendégszeretetét pedig a burgasziak rendszeresen viszonozzák, így számos miskolci diák is nyaralhatott már Burgaszban. A miskolcihoz hasonló testvérvárosi táboroztatást egy másik testvárosunk, Asanis átvette.

Cleveland (USA)

Együttműködés kezdetének éve: 1995

Népesség: 372.624 fő (2020)

Miskolctól való távolsága: 7026 km

Az Amerikai Egyesült Államok északi részén, Ohio államban fekvő városa a kapcsolatfelvétel már három évvel a szerződés megkötése előtt megkezdődött. A Clevelanddel való testvérvárosi kapcsolat létrejöttének fő mozgatórugója a rendszerváltást követő gazdasági együttműködések keresése volt, így a kezdetekben helyi vállalkozók is kiutaztak a miskolci delegációval, míg a clevelandiek az angol nyelv tanítására küldtek tanárokat Miskolcra. Városunk Clevelandhez hasonló ipari múltja és egyetemi képzése döntő szerepet játszott abban, hogy Kecskemét és Székesfehérvár helyett Miskolcot választották testvérvárosul. A két város jó kapcsolatának megalapozását a Clevelandban élő nagy számú magyar diaszpóra, közöttük több elszármazott miskolci polgár segítette. Példának okáért volt magyar seriffje is az ohioi városnak. Clevelanddel Miskolc ma is élő kapcsolatot ápol, amely leginkább online konferenciákban, városvezetői tapasztalatcserékben nyilvánul meg. 

Kassa (Szlovákia)

Együttműködés kezdetének éve: 1997

Népesség: 229.040 fő (2021)

Miskolctól való távolsága: 77 km

Az egykori régiós rivalizálás mára regionális együttműködéssé változott Szlovákia második legnagyobb városával. Bár a helyi lapok 70-80-as években is már testvérvárosként hivatkoztak a kelet-szlovákiai városra, hivatalossá 1997-ben vált a két város kapcsolata. A Kassa és Miskolc kapcsolat talán egyik legjobb példája annak, hogy egy testvérvárosi „házasság” hogyan nyúlik túl a szimbolikus kereteken: folyamatos, hatékony és eredményes együttműködést tartanak fent a kultúra, a gazdaság és sport területén is. Utóbbinak egyik legékesebb példája a Kassa-Miskolc Ultramaraton, amelyet minden évben megrendeznek a két város képviselői. A mára már hagyományossá váló eseményen rendszerint részt vesznek Katowice és Ostrava sportolói is. A gazdasági célú együttműködéseként nagyban segíti a két város között nemrégiben átadott autópálya, így Kassát Miskolccal már nem csak a közös ipari múlt, a történelem, hanem már autóút is összeköti. 

Katowice (Lengyelország) 

Együttműködés kezdetének éve: 1973

Népesség: 285.711 fő (2021)

Miskolctól való távolsága: 273 km

Kassához hasonlóan Katowice is gazdag ipari múlttal rendelkező város, Lengyelország legnagyobb agglomerációjának központjában fekszik. Érdekesség, hogy a két város testvérvárosi szerződésének aláírása 1973-ra datálódik, már 1959-től találunk olyan dokumentumokat, amely testvérvárosként hivatkozik Katowicére. A két város együttműködését 2005-ben hivatalosan is megerősítették. Katowicével ma is élénk a kapcsolat, a két város rendszeresen vendégül látja egymást,gyakoriak a sportesemények, amelyet a Miskolc és Katowice felváltva rendez meg. 2016-ban kétnyelvű kiadvány született Miskolc és Katowice – valódi testvériség címmel. Korábban Hungária Étterem és Miskolc kávézó is működött Katowicében, ahol ma is megtalálható a Miskolci barátok tere (Plac Przyjaciół z Miszkolca w Katowicach), míg Miskolcon 1969-től utca viseli a sziléziai város nevét. A testvériség jegyében Miskolc kiemelt figyelmet fordít a lengyel-magyar barátság napjára (március 23.), míg Katowicében minden év szeptemberében tartanak Magyar Napot.

Kayseri (Törökország)

Együttműködés kezdetének éve: 2013 

Népesség: 1 389 680 fő (2018)

Miskolctól való távolsága: 1511 km

A török tartományi székhely gazdasága olyan mértékben növekszik, hogy bekerült az ún. „anatóliai tigrisek” közé, amely a legdinamikusabban fejlődő török városokat foglalja magába. A gazdasági célok vezettek el a két város együttműködéséig is, amelyet a városok vezetői 2013. május 21-én tettek hivatalossá. Kayseri és Miskolc együttműködése azóta is leginkább a gazdaság területén jelentkezik. Többször látták vendégül egymást a két város vállalkozói, míg a BOKIK és a Kayseri Kereskedelmi Kamara is együttműködési megállapodást kötöttek. Szintén együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem és az Erciyes Egyetem, míg a kayseri fiatalok rendszeresen részt vesznek a balatonmáriafürdői testvérvárosi táborban, amelyet a török város is viszonzott, amikor a Zrínyi Ilona Gimnázium és a Földes Ferenc Gimnázium diákjait látta vendégül.

Ostrava (Csehország)

Együttműködés kezdetének éve: 2001  

Népesség: 283.504 fő (2023)

Miskolctól való távolsága: 267 km

Az Ostravával való kapcsolatot a V4-es kapcsolatok felélénkítése szolgálta, miután Kassával és Katowicével korábban már testvérvárosi szerződést kötött Miskolc. A kapcsolatfelvételben Kassa játszotta a főszerepet, amely szintén testvérvárosa Ostravának. Az említett négy várost nem csak a V4-es országok adta szövetség, hanem a hasonló nehézipari múlt is összeköti. Ostrava is rendszeres szereplője a négy város polgármestere hivatalai között rotációban megrendezendő V4-es sporttalálkozóknak, ahol a cseh, szlovák, lengyel és magyar csapatok különböző sportágakban mérik össze az erejüket. De nem csak a sport területén hatékony a két város együttműködése: rendszeresek a szakmai tapasztalatcserék az ipar, az infrastruktúra-fejlesztés és a turizmus területén is. Az elmúlt bő húsz évben több ostravai és miskolci civil szervezet működött együtt, míg a városvezetői delegációk rendszerint elutaznak mind az ostravai, mind a miskolci városi ünnepekre.

Vologda (Oroszország)

Együttműködés kezdetének éve: 1973

Népesség: 312.420 fő (2018)

Miskolctól való távolsága: 1883 km

A Vologdával történő testvérvárosi „házasság” a szocializmus öröksége. Már 1970-ben felvette egymással a két város a kapcsolatot, de az együttműködés csak három évvel később vált hivatalossá. Ekkor nem csak Vologda és Miskolc, hanem Vologda megye és Borsod-Abaúj-Zemplén megye is frigyre léptek, bár ezek a kapcsolatok az első néhány évek leszámítva csak formálisak voltak.  Eleinte az egymás városában járó, ismerkedő küldöttségeken túl leginkább sporteseményeken építették a kapcsolatokat (a DVTK-val és a MVSC-vel is játszott hírverő meccset a Dinamo Vologda), majd 1976-ban, egy ünnepélyes névadó ceremónia keretében az orosz városról nevezték el az addig „Összekötő városrész 2-es és 3-as tömbnek” hívott lakótelepet.  

Tampere (Finnország)

Együttműködés kezdetének éve: 1963 

Népesség: 255.333 fő (2024)

Miskolctól való távolsága:1506 km

Miskolc legelső testvérvárosi kapcsolata az egyik legaktívabb is. A két város rendszeresen meghívja egymást konstruktív tapasztalatcserékre, konferenciákra. A testvérvárosi kapcsolat 60 éves évfordulóján (2023) a két város három hónapon belül kölcsönösen vendégül látta egymást. A két delegáció látogatását Tampere és Miskolc jó kapcsolatát bemutató programok színesítették.  Ez a kiváló kapcsolat nem újkeletű a két város között, ennek egyik legékesebb bizonyítéka, hogy 1986-ban az Avas keleti oldalán létrejött lakónegyedet a dél-finn városról nevezték el annak átadását követően. 

Yantai (Kína)

Együttműködés kezdetének éve: 2015

Népesség: ​7.102.100 fő (2023)

Miskolctól való távolsága: 7003 km

A kelet-kínai várossal való együttműködés gazdasági alapokon nyugszik, melynek megalapozója a szomszédos vegyi vállalatot tulajdonló Wanhua cégcsoporttal való kapcsolat. A Wanhua ugyanis Yantai város tulajdona, a vállalat, ezzel együtt pedig a kínai város is folyamatosan keresi az együttműködési lehetőségeket a régióban, ám nem csak a gazdaság, hanem az oktatás és a kultúra területén is. Így nem véletlen műve, hogy 2012-ben a YantaiEgyetem és a Miskolci Egyetem is együttműködési megállapodást kötött egymással, míg 2018 júniusában a Yantai Művészeti Galéria és a Herman Ottó Múzeum is, a két város delegációja rendszeres vendégei egymásnak, így elmondható, hogy a nagy távolság ellenére élénk a kapcsolat. Yantai a több mint hétmillió lakosával messze a legnépesebb testvérvárosa Miskolcnak.