Közérdekű 2024. január 15.
Változtak a háztartási kutakkal kapcsolatos jogszabályi előírások

Az utóbbi időben fokozott érdeklődést tapasztaltunk a lakosság részéről a kutak engedélyezési eljárásával kapcsolatban, ezért az alábbiak szerint adunk tájékoztatást a kúttulajdonosok részére mind az ásott, mind a fúrt kutak engedélyezési eljárására vonatkozó változások, illetve jelenleg hatályos előírások kapcsán.

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosítása az alábbi változásokat vezette be 2024. január 1. után:

A törvény módosításához kapcsolódóan létrejött egy ún. vízkészletvédelmi országtérkép, amely Magyarország területét, szakmai szempontok alapján, „kockázatos” és „kockázatmentes” területekre osztja. Ezen térkép alapján mindenki ellenőrizni tudja, hogy kútja melyik fenti kategóriába esik. Ez a térkép a https://geoportal.vizugy.hu/vizkeszletvedelem/ linken keresztül érhető el.

Azok a „kockázatmentes” területre eső háztartási vízigényt kielégítő, ötven méter talpmélységet meg nem haladó és az első vízzáró réteget el nem érő kutak (a továbbiakban: háztartási kút), amelyek 2024. január 1. előtt létesültek, mentesülnek az engedélyezési kötelezettség alól.

Ugyanezeken a területeken 2024. január 1-től szintén engedély nélkül létesíthetők és üzemeltethetők az első vízzáró réteget el nem érő és 50 méternél nem mélyebb (kizárólag talajvizet, vagy parti szűrésű vizet használó) háztartási kutak. (Figyelem, a két feltételnek egyidejűleg kell teljesülnie, és a kút talpmélysége az 50 métert csak akkor érheti el, ha a záróréteg annál mélyebb települési helyzetű.)

A „kockázatos területeken” a 2024. január 1. előtt létesült háztartási talajvíz kutak ugyancsak engedély és bejelentés nélkül üzemeltethetők, míg ugyanott a 2024. január 1. után létesítendő talajvíz kutak egyszerűsített engedélyezési eljárását a Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság folytatja le. Ez esetben tehát egy bejelentés és azt követő hatósági jóváhagyási eljárás után létesíthető a kút.