Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Borsodi Helyi Szervezete
„Az Év Civilszervezete” díj2007. évi kitüntetett
Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Borsodi Helyi Szervezete Miskolc bányászati és kohászati emlékeinek megóvása, feltárása szempontjából igen fontos tevékenységet végez, melynek alapján méltó „Az Év Civil Szervezte” díjra.
Önélatrajzi adatok / egyéb leírások:
Selmecbányán 1892. június 27-én alakult meg az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület.
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karával szoros kapcsolatban állva, évtizedek óta szervezik az I. éves hallgatók bányajárását, szakmai gyakorlatát. Céljuk a Borsodban létrejött szakmai és kulturális értékeke megőrzése, a bányászathoz kapcsolódó tárgyi és szellemi értékek óvása, az emberei kapcsolatokban kialakult szokások, hagyományok ápolása, azok további megőrzése, életben tartása.
Működési területükön a bányamunka során elhalálozott dolgozók tiszteletére 20 helyen alakítottak ki emlékhelyet, állítottak szobrokat, kopjafákat és emlékműveket. Rendszeresen megtartják a decemberi Borbála-napi ünnepségeket, a hagyományos Borbála napi misét, és az azt követő Szakestélyt, melyen a bányász-kohász-erdész kollégák mellett részt vesznek a város vezetői is.
Ómassán a Kohászati Múzeum anyagát bányászati emlékekkel egészítették ki. Rudabányán 2006-ban megnyitották a felújított Bányászattörténeti Múzeumot, az érc-, és ásványbányászati anyag szénbányászati emlékekkel egészült ki, így a múzeum a borsodi szénbányászat múltját is bemutatja.