Dr. Tóth Arnold
Szemere Bertalan közéleti díj2024. évi kitüntetett
Miskolcon született, alap- és középfokú végzettségeit Miskolcon szerzete meg, majd a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen tanult 1995 és 1996 között, 1996-tól a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatója volt, itt szerzett 2000-ben történelemtanári-, 2002-ben etnográfusi diplomát. Bölcsészdoktori (PhD) tanulmányait 2002–2006 között végezte, 2006–2009 között megbízott kutatóként közreműködött az ELTE Folklore Tanszék 19. századi szövegfolklorisztikai OTKA-kutatásában. Doktori fokozatát 2013-ban nyerte el, az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskolájában. 2000-ben kezdett néprajzos muzeológusként Miskolcon, a Herman Ottó Múzeumban dolgozni. 2002–2011 között a néprajzi osztály vezetője volt, gyűjteményi munkája a nyilvántartás, kiemelten az adattár digitalizálása, továbbá a tájházak szakmai támogatása, településmonográfiákban való kutatói munka és kiállítások rendezése, szervezése volt. Az évek során jelentős tárgyi anyaggal gyarapította a néprajzi tár anyagát. 25 kiállítást szervezett, ezek közül több vándorkiállítás nemzetközi szinten is komoly sikert aratott. 2011-től megbízott, 2013-tól kinevezett múzeumigazgató-helyettes, 2017. április 1-től 2019. január 31-ig igazgató volt a Herman Ottó Múzeumban. Vezetői munkájának időszakához legfontosabb eredményeként egy új gyűjteményi raktárbázis felépítése és átadása, az M30-as autópálya megelőző régészeti feltárása, és a Seuso-kincs vándorkiállításának miskolci bemutatása fűződnek. 2019. február 1-től napjainkig saját kérésére tudományos titkár munkakörben folytatja múzeumi tevékenységét a tudomány szolgálatában.
2020-tól vezeti az intézmény OTKA-kutatócsoportjának munkáját, Falu a városban – Miskolc városrészeinek társadalomtörténete és kulturális változásai a 19–20. században címmel. Ennek keretében olyan kutatást végeznek vezetésével, amely Miskolc helytörténetére fókuszálva komoly szolgálatot tesz a város közössége számára, hiszen a feltárt eredmények közelebb hozzák a város polgáraihoz szűkebb pátriájuk múltját, az így nyert ismeretek pedig remekül erősíthetik a lokálpatrióta szemléletmódot, lehetőséget adva arra is, hogy a megszerzett tudás birtokában ápolhassa a miskolci lakosság a maga történetét, annak esetleges hagyományait akár. Tóth Arnold múzeumi munkáján felül aktív szerepet vállalt és vállal az oktatásban, tudás átadásban is: tíz évig középiskolai óraadó tanár volt, a hon- és népismeret, folklórismeret tantárgyakat tanított a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban. Két alkalommal egy-egy félévet oktatott a Debreceni Egyetem és az ELTE néprajz szakjain. 2018-tól kezdve tanít a szakági továbbképzésben, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Országos Képzési és Módszertani Központjában Szentendrén. Az oktatás mellett a tudományszervezést is fontos feladatának tekinti: 2011 óta szerkeszti a Herman Ottó Múzeum Évkönyvét, és sorozatszerkesztőként gondozza az intézmény tudományos kiadványait, valamint számos országos szakmai testület, szervezet munkájában vesz részt. Ezek közé tartozik a Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága, amelynek 2011-től a megyei referense, 2016-tól az MTA köztestületi tagja és az MTA Miskolci Területi Bizottságának néprajz-történettudományi titkára, 2020-ban ügyvezető elnöke lett a legnagyobb magyar múzeumi szakmai szervezetnek, a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesületnek. 2019-től részt vesz az ágazati irányítás munkájában is, mint a néprajzi muzeológia szakág országos vezető szakfelügyelője.
Múzeumi és tudományos munkája mellett évtizedek óta komolyan foglalkozik népzenével, táncházak szervezésével. 2003-ban alapította az Esztenás Együttest, amellyel rendszeres táncházat működtetnek Miskolcon. E kezdeményezés részeseként fontos szereplője a táncházmozgalom újraindításának és működtetésének Miskolcon, ezáltal is komoly értéket adva a miskolci lakosság számára, egy közösségképződést elősegítő és kultúrát támogató kezdeményezés zászlóvivőjeként. Intézményi háttér nélkül, civil segítséggel, önkéntes elköteleződés jegyében szolgálja a táncházmozgalom ügyét, tizennégy alkalommal szervezte meg a Háromkő Egyesület közreműködésével az Esztenás Fesztivál Szezonnyitó Táncházat a Nyilas Misi Ház udvarán. Részt vesz a táncházzenészek utánpótlás nevelésében, a Csoóri Sándor programban tanítja a népi furulyás növendékeket. Közéleti tevékenységének újabb oldala az egyházi szerepvállalás, 2018 óta a Miskolc-Görömbölyi Református Gyülekezet presbitere, közösségi programjainak egyik szervezője.