Városháza
Önkormányzat

Zászlószentelés Kácson

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2018. június 15.

Lengyelország nemzeti zászlója hosszú fejlődés után alakult ki.

Volt már zászlója az első lengyel királynak I. vitéz Boleszlávnak, amit II. Jagelló Ulászlóé követett. Ezek hasonlóak voltak a maihoz. III. Vasa Zsigmond már három sávból álló lobogót használt. A vízszintes sávok közül a legfelső és az alsó is piros volt, míg a középső fehér. Ez a Habsburg színekhez hasonlított, így IV. Vasa Ulászló és II. Vasa János Kázmér uralkodása idején a zászlót még egy vízszintes, fehér csíkkal toldották meg. A mai formát II. Erős Ágost király használta először, aki a négyéves nagy szejm alkalmával (1788-1792), ezzel díszítette a parlament épületét. Amikor 1795-ben Oroszország, Ausztria és Poroszország felosztották egymás között a Lengyel Királyságot, az Ágost által használt lobogó a lengyel nép függetlenségének szimbóluma lett. Az 1830-as lázadás alkalmával a megalakuló független országgyűlés ezt a zászlót fogadta el hivatalos jelképének. A forradalmat Oroszország véresen elfojtotta, de a nemzeti öntudat nem szűnt meg.

A jelenlegi zászlót a lengyel parlament (a Szejm) 1919. augusztus 1-jén fogadta el. Azóta változatlan formában az ország nemzeti jelképe. Május 2-a Lengyelország zászlajának ünnepe. Ez előtt május elseje a Munka Napja, május harmadika pedig az Alkotmányé. A rendszerváltástól így egy hármas ünneppel indul a május, ami, ha hétvége előtt, vagy után esik ennél is hosszabb lehet. Jó lehetőséget ad ez a méltó ünneplésre, illetve a rohanó hétköznapok között egy kis pihenésre, kikapcsolódásra. Hazánkban országgyűlési határozat alapján 2015. március 16-tól emlékeznek meg a magyar zászló és címer napjáról.

A Miskolci Lengyel Önkormányzat képviselő testülete Feledy Péter elnökhelyettes úr javaslatára úgy döntött, hogy 2018. május 05-én zászlószentelést tart Péter Kácsi nyaralójánál. Ha már zászló, akkor legyen három, székely-magyar-lengyel. A hely befogadóképessége miatt csak a meghívottak vehettek részt a rendezvényen.

A megjelenteket Fekete Dénes elnök köszöntötte, majd a meghívóban szereplő programot realizáltuk. Ünnepi beszédet Szewczuk Anna úrhölgy mondott, a zászlókat Szegedi Kálmán úr, a Debreceni Jézus Szíve templom plébánosa szentelte meg. Az ünnepség ebéddel majd baráti beszélgetéssel zárult.

Fekete Dénes