Városháza
Önkormányzat

Tájékoztató nemzetiségi névjegyzékbe való felvételre

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2014. február 04.

Tisztelt Miskolci Lengyel Nemzetiségiek!

 

1. A jogalkotó a 2011-es Népszámlálást vette alapul, amikor meghatározta, hogy a 2014-es önkormányzati választáson, azokon a településeken lehet nemzetiségi önkormányzatot választani, ahol az adott nemzetiség létszáma elérte, vagy meghaladta a 30 főt.

Miskolcon ezzel nincs probléma, mert 130 fő vallotta magát lengyel nemzetiségűnek, tehát 2014 őszén lehet Lengyel Nemzetiségi Önkormányzatot alakítani, ahol ráadásul nem csak 3, hanem 4 képviselő is lehet (mivel a népszámlálás szerint száznál is többen vagyunk).

2. Ahhoz, hogy ez a 2014 őszi nemzetiségi választás sikeres legyen, regisztrálni kell.

Ki teheti ezt meg? Aki magyar, vagy európai (lengyel) állampolgár, illetve menekült, bevándorolt vagy letelepedett, betöltötte a 18. életévét, rendelkezik bejelentett magyarországi lakcímmel, és nincs kizárva a választójogból.

3.Már január hónapban kiküldte a Polgármesteri Hivatal a „Nemzetiségi választópolgárként történő nyilvántartásba-vétel” című adatlapot tájékoztatóval együtt. Egy lakcímre egy lapot küldtek, de a regisztrációs nyomtatvány szabadon másolható, sokszorosítható, tehát mindenki a családban regisztrálhat. Aki nem kapta meg a regisztrációs lapot, az megnézheti és kitöltheti a www.valasztas.hu honlapon, vagy bemehet a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatára (Miskolc, Városháztér 8 sz. - nyitva munkanapokon, munkaidőben) és ott kérheti.

De mégis a legegyszerűbb módja a regisztrálásnak az internet - mert nem kell postára menni és feladni postai úton, ugyanúgy nem kell befáradni a hivatalba sem, hanem a gépi kitöltés után egy pár kattintással lehet elküldeni a regisztrációs lapot.

Használjuk ki ezt a nagyszerű lehetőséget!

A belépés a honlapra: https://kerelem.valasztas.hu/vareg/MagyarCimKerelemInditasa.xhtml,

utána: „Központi névjegyzékkel kapcsolatos kérelmek” menüpontra kattintva máris regisztrálhatunk magunkat (és a családtagokat is).

FONTOS: a regisztrálásnál lehet választani, hogy szavazni fogunk (vagy sem) az országgyűlési választásokon a nemzetiségi szószólóra – ezt a „Kérem, hogy a fenti nemzetiség választópolgáraként történő névjegyzékbe vételem hatálya az országgyűlési képviselők választására is terjedjen ki” menüpont beikszelésével (X) tehetünk meg.

Ez azt jelenti, hogy a tavaszi parlamenti választásokon nem a politikai pártra, hanem lengyel nemzetiségi szószólóra fogunk szavazni.

Ha ezt a menüpontot nem ikszeljük be, akkor nyugodtan szavazhatunk a pártra is, valamint ősszel a miskolci képviselőkre is.

4. A papíron kitöltött kérelmet lehet beadni személyesen a választási irodában vagy postán beküldeni. Ha ez megtörténik, akkor mindenki kap egy igazolást a regisztrációról. Csak ekkor kerül be az illető a rendszerbe, és küldenek részére értesítést a választásról.

Ezért ezt célszerű minél előbb elvégezni, ne hogy a nyári szabadság alatt elfeledkezzünk róla. Regisztráció nélkül nem lehet szavazni!

5. Mivel a magyarországi lengyelség létszáma nem éri el az országgyűlési képviselő választáshoz szükséges létszámot, így csak Szószólót választhat. Ezt az Országos Lengyel Önkormányzat jelöli. Az országos jelöltlista 3 személyből fog állni, és a három közül egyetlen egy személyre lehet szavazni – a legtöbb szavazatot elérő személy lesz a következő 4 éven keresztül a lengyelség szószólója.

6. Összefoglalva: Aki tehát bejelöli a regisztrációs lapon, hogy „a névjegyzékbe vétel hatálya terjedjen ki az országgyűlési választásra is” (nemzetiségire), akkor a magyar pártlistára nem szavazhat. Mivel nemzetiségi képviselőt nem állíthatunk, így ebben az esetben a Szószólóra fog szavazni.

7. Kérjük tagjainkat, hogy minél előbb regisztráljanak (töltsék ki a kérelmet, és juttassák el a Polgármesteri Hivatalba), ősszel pedig mindenképpen éljenek az állampolgári jogukkal, és vegyenek részt a nemzetiségi szavazáson.

 

Miskolc, 2014. február 4.

 

             Miskolci Lengyel Önkormányzat