Városháza
Önkormányzat

Szoboravatás Szögligeten

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2018. június 15.

A Nemzeti Összetartozás jegyében rendezett Patócsy Zsófia szoboravató ünnepség 2018. június 02-án Szögliget főterén történt. A szoborállítást Szögligeti Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat és a Szögligetért Baráti Kör kezdeményezte. Elkészítésével Katona Szonja szobrászművészt bízta meg. Az ünnepségen a helyieken kívül, Jablonca szlovák szomszéd község, és az erdélyi Küküllővár egyházi elöljárója is jelen volt. Így a rendezvény akár nemzetközinek is mondható. Sajnáljuk, hogy a megszólított lengyel vezetőink nem értek rá!

A szoboravató ünnepi beszédet Bubenkó Gábor a SZLNÖ elnöke mondott. A szögligeti óvodások, az „Emlékezés a Szádvári Ostromra” című darabot adták elő. A műkőből készített, közel 2 méter magas szobornak áldása/felszentelése történelmi egyházak részéről történt. Az avatást követően helyi, szlovák, és erdélyi település képviselői helyezték el koszorúikat Patócsi Zsófia szobránál.

“Lengyel-magyar két jó barát, együtt harcol, s issza borát” tartja a mondás. A barátság a két nép között évszázadokra nyúlik vissza. Szögligethez tartozik a Szádvár,  Szádvár ma egyike a Magyarország legnagyobb, és legmagasabb várának. Leghíresebb tulajdonosa évszázadokon át Bebek család volt. A Bebek család ősrégi nemes família volt. Ebbe a dinasztiába került be Patócsy Zsófia 1550-es évek elején Bebek György feleségeként, aki ekkor Felső-Magyarország legnagyobb ura volt. (Az ellenségei szerint Bebek György élete nem volt színpatikus, hűtlenségnek magyarázták pedig ahhoz, hogy a három részre szakadt országban Felvidéken és Erdélyben található birtokait és „fejét” megtarthassa, nagy diplomáciai érzék kellett! Hol az osztrák Ferdinándnak, hol János Zsigmondnak kellett megfelelnie, s közben még a törökkel is harcolnia kellett.

Patócsy Zsófia anyja Thurzó Margit, a krakkói polgármester lánya volt. Zsuzsanna lányuk pedig a híres lengyel király Báthory István unokaöccséhez, somlyai Báthory Istvánhoz ment feleségül. A lengyel nagykirály, Báthory István nagyanyja pelsőczi Bebek Margit, így eredendően Ő is Bebek leszármazott.

Zsófia úrnő nagyon intelligens, a szellemi áramlatokra nyitott ember volt, imába foglalták a nevét, hiszen szádvári udvarában címre, rangra, felekezetre való tekintet nélkül tanította, gyógyította az uradalom apraját, nagyját. Anyagilag támogatta a Károlyi féle (Vizsolyi) bibliafordítást is, azonban már nem érhette meg a teljes kinyomtatását.

A lengyel nagy király rokonaként Krakkóban, a fejedelmi delegációnak többször tagja volt.
1567 januárjában Shwendi Lázár császári generális 12.000 főnyi serege, nagy zsoldos haddal körbe veszi a 200 fős Szádvárat, hogy a várúr Bebek György távollétében ostrom alá vegye. Patócsy Zsófia egy hétig tartotta a várat, majd kilátástalan helyzetében föl kellett adnia, az ostromló császári katonák kivont karddal tisztelegtek amint kivonult előttük a várból. Erdélyben lévő Küküllőváron halt meg 1583-ban.
A Szögligeti Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat jó munkájának elismeréseként nagyobb összeget kapott az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőtől, itt szeretném hangsúlyozni már csak azért is, mert időnként összemosnak egy másik lengyel szervezettel, és ez finoman szólva nem mindig szimpatikus! Szögligeten kettő hasonló nevű lengyel szervezet van, egyik a Szögligeti lengyel telephely, amely a derenki búcsúkat szervezi, a másik mi vagyunk a Szögligeti Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, ennek képviselőtestülete döntött a Patócsy Zsófia szobor állításáról. A hiányzó összeget a megszólított helyiek, elszármazottak, szögliget szimpatizánsai közadakozással előteremtették. Így álmunk, ezzel a szombati napon valósággá vált!

Szádvár úrnőjének szobra immár Szögliget főterén áll, életével követendő példát mutatott!

Eszméi a jelenben is megállják a helyüket, és hatékonyan szolgálják Szögliget, és a szögligeti lengyelség jó hírnevét! Méltán van helye a magyar, de akár a magyar-lengyel történelem híres Nagyasszonyai között is!

 

Bubenkó Gábor
a Szögligeti Lengyel Önkormányzat elnöke