Városháza
Önkormányzat

Szent László Nap Miskolcon

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2014. július 14.

Az Országos Lengyel Önkormányzat idén június 28-án, Miskolcon tartotta a Magyarországi Lengyelség Napját, amit immár 19 éve Szent László Napján ünnepelünk.

Szent László (Lengyelország 1046 – Nyitra 1095) Árpád-házi magyar király (1077– 1095). Béla magyar király és Richeza lengyel hercegnő második fia volt. A László név szláv eredetű, a Vladiszláv keresztnévből származik, a jelentése: hatalom és dicsőség. 10 éves koráig Lengyelországban nevelkedett.

Királyként roppant szigorú, de igazságos törvényalkotó volt, aminek eredményeként megszilárdult a magántulajdon védelme az országban. Uralkodása idején Magyarország, fennállása óta először, képes volt a hódításra. 1091-ben elfoglalta Horvátországot, miután beavatkozott az ottani belviszályokba.

Erősen keresztény hitű, bátor, harcias király volt. Az ő uralkodása alatt avatták az első magyarországi szenteket: Gellért püspök, I. István, Szent Imre, András és Benedek remeték. Előbb Somogyváron, majd véglegesen 1106-ban, Váradon helyezték örök nyugalomra, az általa alapított régi Székesegyházban, amely akkor a nagyváradi várban volt. Őt magát 1192-ben avatták szentté.

A program délelőtt szentmisével kezdődött a Minorita templomban, melyet Karol Kozlowski a Budapesti Lengyel Plébánia plébánosa celebrált. Innen a hívők és a vendégek látványos középkori felvonulás keretében – zenészek, lovagok és zászlóvivők vezetésével – átvonultak a Miskolci Nemzeti Színház Nyári játszóhelyére.

Itt a két ország Himnuszának elhangzása után Dr. Csúcs Lászlóné, Országos elnök köszöntötte a megjelenteket, majd Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete mondott ünnepi beszédet. Városunk nevében Pfliegler Péter alpolgármester szólt.

A következő részben az Országos Lengyel Önkormányzat díjai kerültek átadásra. A Szent László Díjat dr. Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere kapta, a Magyarországi lengyelekért díjat pedig Isaszegi Múzeumbarátok Köre, Bárkányi Tamás és Wiesława házaspár és Molnárné Cieślewicz Elżbieta. A Drenka Polska, Emőd-István majori együttes a Magyarországi Lengyelekért Különdíjat kapta.

A kulturális blokkban fellépett a Krakkói Krakus néptáncegyüttes, Siewierz, Edelény testvérvárosából érkezett modern énekcsoportok, valamint a Drenka Polska együttes. A program állófogadással zárult, amely jó alkalmat biztosított az egész országból összegyűlt lengyel résztvevők részére egymás megismerésére, illetve szakmai beszélgetések folytatására.

 

Fekete Dénes