Városháza
Önkormányzat

Magyar-Lengyel Barátság Napi rendezvények Miskolcon

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2016. március 31.

2007 óta március 23 a Magyar –Lengyel Barátság Napja. Ekkor fogadta el ezt a határozatot a két ország parlamentje és az óta évente felváltva hol egyik, hol a másik országban rendezik.

Idén Budapesten volt a rendezvény. Természetesen ez nem zárja ki, hogy erről a jeles eseményről országszerte megemlékezzenek. A Miskolci Lengyel Önkormányzat ebből az alaklomból a városban négy rendezvényt szervezéséhez, megrendezéséhez nyújtott segítséget. Vegyük őket sorba.

Március 02-án köszöntöttük Tóth Béla urat, a Volt Hadifoglyok Bajtársi Szövetségének Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnökét 91. születésnapja alkalmából. 16 évig volt elnök és ez idő nagyon jó kapcsolatot alakított ki Limanowa és Gorlice városok vezetőivel. Az I. világháborúban itt harcoltak a Miskolci 10 honvédek, akik közül sokan ezeknek a városoknak a határában létrehozott katonai temetőkben nyugszanak. Az ide szervezett kegyeleti utak alkalmából virágok kerültek sírjaikra. A fényképen Béla bácsi jobb kezében kedvenc Szekszárdi száraz vörös bora, melyet a Lengyel Önkormányzattól kapott, baljában pedig a Limanowai Hagyományőrzők köszöntő levele, melyet Marek Sukiennik elnök írt alá.

Március 17-én a Zenepalotában nagysikerű koncertet adtak a Katowicei Karol Szymanowski Állami Zeneművészeti Szakközépiskola és a Miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola növendékei és tanárai. A lengyel csoport 81 főből állt. A műsoron a két ország zeneszerzőinek darabjai hangzottak el női-, illetve férfikórusok előadásában, valamint fúvós- és vonós hangszereken. A lelkes közönség alig akarta elengedni az előadókat, sokáig szólt a taps!

Március 23-án az Avasi Gimnáziumban emlékeztek meg a Magyar-Lengyel Barátság Napjáról. Az aulában kezdtek egy kiállítással, mely az 1944-es Varsói felkelésről szólt. Megrázó képeket láthattunk az értelmetlen pusztításról, a túlerővel való harcról. A színházteremben Bárcziné Sowa Halina emlékezett meg a két nép kapcsolatáról, majd Fekete Dénes, a Miskolci Lengyel Önkormányzat elnöke és Schmidtné Törő Ágnes, az Avasi Gimnázium igazgatója együttműködési megállapodást írt alá. A lengyel kulturális blokkot Grzegorz Lubczik „Az élet peremén” című filmjének a vetítése követte.

Március 30-án a Szabó Lőrinc Idegen-nyelvű Könyvtárban nemzetiségi gyűjtemény megnyitására került sor. Ehhez az anyaghoz a Budapesti Lengyel Intézet igazgatója Katarzyna Sitko 50 db. lengyel írók magyarra fordított könyvét, a Miskolci Lengyel Önkormányzat nevében Fekete Dénes elnök pedig 250 db. lengyel nyelvűt adományozott. A programban fellépett az Emőd-Istvánmajori Polska Drenka együttes.

Fotó: Mocsári László

Fekete Dénes