Lengyel Nap Püskiben
Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata2019. szeptember 28.
2019. szeptember 28-án Lengyel Napot tartottak Püskiben. A majd 700 fős település Győr-Moson- Sopron megyében található, nem messze Mosonmagyaróvártól. Többek között arról híres, hogy 1939 szeptemberétől 1945-ig a Duna parton katonai befogadótábor működött, a faluban pedig a lengyel polgári lakosok találtak menedéket. Ennek az eseménynek a 80. évfordulója alkalmából Markó Lajosné, Zsuzsa szervezte a megemlékezést, melyre a Miskolci Lengyel Önkormányzat is meghívást kapott.
A program a település Szent György plébánia templomában kezdődött, ahol dr. Pető Péter úr, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés alelnöke mondott ünnepi beszédet. Ezt követően Szalai Lajos plébános úr celebrálta a szentmisét. A mise végén dr. Rónayné Słaba Ewa Maria az Országgyűlés lengyel szószólója – tisztelete jeléül - a Częstochowai Fekete Madonna képének másolatát adta át a templom részére. A rendezvény a templom előtt folytatódott, ahol a kétnyelvű emléktáblánál Jerzy Snopek úr, a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövete mondott beszédet, amit koszorúzás követet. A tábla szövege: „Ebbe a templomba jártak imádkozni 1939-től 1945-ig a lengyel menekültek. Állíttatta Püski község lakossága.”
Ezt követően a Tatai Helyőrségi Katonazenekarral az élen a község temetőjébe vonultunk, ahol három emlékhelyen is megálltunk főhajtásra és koszorúzásra. Duskiewicz Marian úrról Makai Jenő polgármester úr emlékezett meg, aki a háború befejezése után itt maradt a településen, családot alapított és 2007-ben hunyt el. Felesége - Etelka néni - ebben az évben ünnepli majd 100. születésnapját! Ezt követően Zak Piotr lengyel katona nyughelye előtt hajtottunk fejet, aki fiatalon – 31 évesen – hunyt el a katonai táborban. A temető közepén álló Lengyel Keresztnek Markó Lajosné elevenítette fel a múltját, amit koszorúzás következett. Itt a Miskolci Lengyel Önkormányzat is elhelyezte a kegyelet és a tisztelet virágait.
A program a szomszédos Kisbodak településen folytatódott, ahol az egykori utász (műszaki) tábor előtt álló felújított katonai őrhely - őrbódé - átadására és felszentelésére került sor. Ünnepi beszédet Kertész József nyugalmazott vízügyi mérnök úr mondott, aki a település szülötte és díszpolgára is. Ismertette, hogy ő már csak az öregek elbeszéléséből tudta, hogy a Duna parton katonai barakképületek álltak – melyek az említett időszakban lengyel katonáknak adtak helyet - mert azokat az 1954-es nagy árvíz elmosta és utána már nem kerültek újjáépítésre. Örül neki, hogy ennek most a település önkormányzata emléket állít. Az őrbódé oldalán az emléktábla szövege a következő: „Ez az építmény a két világháború között a kisbodaki nyári utásztábor egyik őrhelye volt. 1939-ben az ország 141 katonai tábor létesült a menekülő lengyel katonák befogadására. Ezek közé tartozott a kisbodaki utász tábor is. Az őrhely renoválásával és kihelyezésével emléket állítunk az itt szolgáló katonáknak és lengyel menekülteknek egyaránt. 2019. szeptember 28. Kisbodak község Önkormányzata.”
A rendezvény a kisbodaki Művelődési Házban fejeződött be. Itt Tímár Gábor polgármester úr köszönte meg a jelenlevőknek a részvételt, majd a katonazenekar adott koncertet, amit finom ebéd követett.
A Miskolci Lengyel Önkormányzat nevében köszönöm a meghívást, illetve a szervezőnek, és valamennyi közreműködőnek gratulálok a szép és tartalmas rendezvény megvalósításához.
Fekete Dénes