Derenki búcsú 2016
Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata2016. augusztus 09.
A Krakkói Katolikus Ifjúsági Találkozó miatt egy héttel később, augusztus 07-én került idén megtartásra a Derenki búcsú. Előző nap még zivatarok voltak megyeszerte, de vasárnapra derült ég, szikrázó napsütés fogadta a romtelepülésre kilátogatókat. Több százan gyűltünk itt össze magyarok, lengyelek, akik a XVIII. század elején ide érkező lengyel telepesekre emlékeztünk.
A zarándokokat Dr. Csúcs Lászlóné, a Parlament lengyel szószólója, Dr. Rónayné Slaba Ewa Maria, az Országos Lengyel Önkormányzat elnöke és Molnárné Sagun Zdzisława Mónika a Lengyel Kulturális Központ igazgatója köszöntötte. Valamennyien kiemelték a rendezvény fontosságát, a hagyományok és a kapcsolatok ápolását, valamint a jövőre 300 éves jubileumra való felkészülést. Külön köszöntötték a közös történész csapatot, akik kutatásaikkal a múltat kiderítették, a 90 éves Kamoczki professzort és segítőjét Jadwigát, valamint Dr. Rémiás Tibort.
A rk. misét Zoltán atya, Bódvaszilas plébánosa vezette, lengyel segítői Budapestről, illetve Bialka Tatrzanskáról érkeztek. Zoltán atya külön hangsúlyozta a helyszín varázsát, amikor is egy szabadtéri katedrálishoz hasonlította a környezetet, melynek boltozatait a fák adják. A mise után a temetőbe vonultunk, ahol az ősök sírjaira helyeztük el a megemlékezés virágait.
A délutáni kulturális műsorban fellépet a „Jaferniocek” ének- és táncegyüttes Ostrowsko-Białka Tatrzanskából, a Polska Drenka együttes Emőd-Istvánmajorból, „Tehéntánc” énekegyüttes és az Emődi Pincegazdák Dalárdája.
A Miskolci Lengyel Önkormányzat 21 fős delegációja már 9 órakor kint volt Szögligeten, ahol először a falu nevezetességeivel ismerkedtünk, majd Pista bácsi Tájházát kerestük fel, ahol nagyon kedves fogadtatásban részesültünk. Itt volt találkozónk a 4 fős Kazincbarcikai, illetve a 22 fős Limanowai csoporttal. Marek Sukiennik úr ugyanis 2-2- db. I-II. világháborús lengyel egyenruhát hozott a barcikaiak napokban nyíló történelmi kiállítására, mi miskolciak pedig a Katyn-i emléktáblát adtuk át Mareknak felújítás céljából, hiszen az kint készült. Az átadás-átvételek után koccintottunk Pista bácsi remek pálinkájából a szerencsés megérkezésre, majd rövid eszmecsere után útba indultunk a búcsú helyszínére.
A Miskolci Lengyel Önkormányzat a következőkkel segítette az idei búcsú megrendezését:
- támogatási pénzek szerzésével. Erre a célra a BAZ. Megyei Önkormányzat elnöke 100 e., a Miskolci Lengyel Önkormányzat 30 e. Ft-ot adott,
- anyagok igénylésével: a BAZ. Megyei Kormányhivataltól 4 db. nagysátor berendezéssel, a BAZ. Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól 4 db. URH rádió térítésmentes kölcsönzésével,
- Bárcziné Sowa Halina személyében tolmács biztosításával,
- a Limanowaiak meghívásával és részünkről is népes delegációval való részvétellel.
Gratulálunk if. Rémiás István úrnak – a Sajószentpéteri Lengyel Önkormányzat elnökének – és csapatának a rendezésért és hogy tábori körülmények között is méltó körülményeket biztosítottak a rendezvény lebonyolításához.
Fekete Dénes
Marek Sukiennik úrnak, a Limanowai Hagyományőrző Egyesület elnökének rövid beszámolója a Derenki búcsú előtti találkozóról, amely Duber István úr Szögligeti szülőházánál volt, ami most Tájházként funkcionál. Beszámol a szívélyes, baráti fogadtatásról, a magyaros vendéglátásról. Az örök ifjú és tevékenykedő 79 éves Pista bácsit köszöntöttük és további jó egészséget kívántunk neki. Katonai hagyományőrzőként kifejeztünk részvétünket a II. világháborúban, a Keleti hadszíntéren, 1942. augusztus 08-án elesett édesapja miatt.