Városháza
Önkormányzat

Katyńi emléktábla avatás Miskolcon

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2014. április 30.

2014. április 26-án avatták fel ünnepélyesen Miskolcon a Katyni emléktáblát. Az emlékhely kialakításának a gondolata már másfél éve megfogalmazódott, de a megvalósítás mostanra sikerült realizálni. Az ügyet Bárcziné Sowa Halina írányította, mozgatta a kezdetektől a megvalósításig. Szép munka volt!

Lengyel részről Marek Sukiennik, a Limanowai Hagyományőrző Egyesület vezetője – Limanowa város önkormányzattal együttműködve – ajánlotta fel ezt a lehetőséget Halinának, hogy a két város között az utóbbi években kialakult jó együttműködésnek ilyen területen is legyen nyoma. Marek szerezte meg az anyagi támogatást a mű elkészítéséhez, majd sikerült olyan alkotó művészt is kerítenie, aki elkészítette az emléktáblát. Mikor lengyel részről rendben volt minden, akkor lépett akcióba a Miskolci Lengyel Önkormányzat elnök asszonya, Halina.

A Minorita rendház befogadó nyílatkozata után megkapta a városi főépítész engedélyét is, majd sikerült megnyernie Miskolc város vezetésének a támogatássát is. Ezek után már csak az időpont egyeztetése, illetve a rendezvény programjának a megbeszélése maradt hátra.

Az ünnepségre egy esős szombat délelőtt került sor. Még az égiek is könnyezték az a 20 ezer körüli - sajnos a pontos számuk már soha sem fog kiderülni - lengyel tiszt és civil áldozatot, akik 1940 tavaszán a Sztálini terror áldozataivá váltak. Pedig ha őket megkérdezi valaki, biztos azt válaszolták volna: élni akarunk, harcolni Anders tábornok hadtestében a német fasiszták ellen, vissza akarjuk szerezni hazánk függetlenségét és ott egy demokratikus államot akarunk felépíteni. Sajnos a dolgok nem így alakultak!

Az ünnepség 10 órakor a Minorita templomban szetmisével kezdődött, melyet Karol Kozlowski, a Budapesti Lengyel templom plébánosa celebrált. Ezt követően Bárcziné Sowa Halina idézte fel a megrázó korabeli eseményeket. A Minorita rendház falán lévő alkotást Dr. Kriza Ákos, Miskolc megyei jogú város polgármestere és Władysław Bieda, Limanova város első embere közösen leplezte le. Ez után a két város polgármestere, a Lengyel Nagykövetség, majd politikai pártok, illetve civil szervezetek sora helyezte el a kegyelet virágait a táblánál. A koszorúzásban a Bükkszentkereszti Hegyivadász Hagyományőrző Egyesület tagjai segédkeztek II. világháborús katonai egyenruhában. Az emléktáblát Robert First lengyel szobrászművész készítette.

 

Fekete Dénes