Városháza
Önkormányzat

Szent Hedvig búcsúja a Diósgyőri várban

Miskolc Megyei Jogú Város Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata
2018. július 30.

A részben romos, illetve konzervált Diósgyőri várat 2014-ben 2,7 milliárd forintból továbbépítették, az ebből kimaradt részeket pedig előkészítették a munkák folytatására. A délnyugati torony egyenlőre romos maradt, de a bástyák közötti palotaszárnyakat két emelet magasságik felhúzták. A korabeli dokumentumok alapján ezekben lovagtermet, királynék lakótermét, gazdasági helységeket és várkápolnát alakítottak ki. A felújított várat 2014. augusztus 30-án adták át és még ebben az évben a Római Katolikus egyház felszentelte a kápolnát, amit Szent Hedvigről neveztek el.

A kápolnában a miséket a Diósgyőri Plébánia szervezi. Nagy Lajos király legkisebb lányának emléknapját a Katolikus Egyházban július 18-án tartják. 2015. július 18-án Palánki Ferenc egri segédpüspök szentmise keretében helyezte el Szent Hedvig ereklyéjét a kápolnában. Beszédében elmondta, hogy az ereklye Stanislaw Dziwisz krakkói érsek, bíboros jóvoltából érkezett Diósgyőrbe.

Szent Hedvig (1373-1399) Lengyelország királynője és Litvánia nagyfejedelemnéje. I. Nagy Lajos magyar király és Kotromanić Erzsébet boszniai hercegnő harmadik lánya. 1384-től Lengyelország királynéja, 1386-tól Jagelló litván nagyherceg, II. Ulászló néven lengyel király felesége. Uralkodása alatt nagyban segítette a litvánok keresztény hitre történő térítését, támogatta a Krakkói Jagelló Egyetem újraindítását, Prágában kollégiumot alapított litván teológusok számára, kórházakat építtetett. Leánya, Erzsébet Bonifác születését követően gyermekágyi lázban halt meg 1399-ben. A lengyelek szeretik, tisztelik, szenté II. János Pál pápa avatta 1997. június 08-án.

A 2018-as búcsút július 22-én tartották a kápolnában. A szentmisét az egri Mater Redemptoris Missziós Szeminárium rektora, Dr. Michał Bartosz Muszyński kanonok mutatta be magyarul. Miséje élmény volt a léleknek, Szent Hedvig cselekedeteit a hit kérdéskörében a mai kor eseményeihez is kapcsolta, elgondolkodtató és serkentő erejű is volt egyben.

A Miskolci Lengyel Önkormányzat részéről Csiszár Adrienne, Baloghné Szabó Ilona és Czaga Zsuzsa úrhölgyek voltak jelen a szertartáson.

Szöveg: Fekete Dénes
Fotó: Csiszár Adrienne